אודות המכינה

 

המכינה האוניברסיטאית של האוניברסיטה העברית, הוקמה ב- 1963 והייתה המכינה הראשונה בארץ.

שמה של המכינה האוניברסיטאית הולך לפניה הן מבחינת איכות המורים וההוראה, הן מבחינת רמת התלמידים, והן  בזכות הטיפול האישי והייעוץ המלווה הניתן להם.

אחוז גבוה מבוגרי המכינה מתקבלים ללימודים במוסדות להשכלה גבוהה  כולל לחוגים סלקטיביים כגון רפואה, רפואת שיניים, משפטים, פסיכולוגיה ומסיימים בהצלחה לימודי תואר ראשון.

לימודים במכינה

במכינה קיימים שישה מסלולים המכינים את הסטודנטים לפקולטות השונות באוניברסיטה.
ההשתלבות במסלולים השונים נקבעת על-פי נתוני הקבלה של הסטודנטים, שאיפותיהם האקדמיות ונטיותיהם האקדמיות. הלימודים נפרסים על פני שנה אקדמית.
לכל מסלול ישנם תנאי קבלה ותנאי סף שעל מועמדי המכינה לעמוד בהם.

מעונות

לסטודנטים במכינה מובטחים מגורים במעונות הסטודנטים במתחם הר הצופים ובכפר הסטודנטים.

ייעוץ אישי

הסטודנטים במכינה מקבלים ייעוץ והכוון לימודי אישי הניתן ע”י יועצות מקצועיות תוך התחשבות והתייחסות ללקויות למידה, חרדת בחינות, התמודדות עם לחץ, קבלת החלטות וייעוץ בבחירת חוג לימודים.

סיוע ומלגות

מלגות שכר לימוד ודמי קיום יוענקו לסטודנטים שיימצאו זכאים בהתאם למצבם הכלכלי. בנוסף, ישנה אפשרות למלגת שכ"ל ללוחמים ותומכי לחימה בהתאם לקריטריונים של משרד הביטחון.

פסיכומטרי במכינה  

במכינה מתקיים קורס הכנה לפסיכומטרי. ניתן לקבל השתתפות מלאה או חלקית במימון הקורס בהתאם לאחוז המלגה.  

ספרייה

ספריית המכינה מאובזרת בעמדות מחשבים אישיים, חדרי דיון לקבוצות למידה, חדרי שקט,   פינות ישיבה ומגוון ספרים וחוברות לימוד רלוונטיים לשנת מכינה.

קבלה לאוניברסיטה

סטודנט, שסיים את לימודיו במכינה, יוכל להתקבל לאוניברסיטה העברית ולמוסדות להשכלה גבוהה נוספים, על פי הישגיו במכינה בשילוב ציון הפסיכומטרי, 
 תעודת מכינה מחליפה תעודת בגרות.

פטור מקורסים בתואר הראשון

בוגרי המכינה שיתקבלו לאוניברסיטה יהיו זכאים לפטור ממגוון קורסים.

 
 


ביניין המכינה האוניברסיטאית בהר הצופים

מדוע באוניברסיטה העברית?

האוניברסיטה העברית מדורגת במקום הראשון מבין כל המוסדות האקדמיים בישראל על פי כמה מדדי דירוג בינלאומיים - דרוג שנחאי, טיימס ו-QS

תואר מהאוניברסיטה העברית פותח דלתות בשוק העבודה.

לאורך השנים, רבים מבוגרי המכינה הגיעו לתארים מתקדמים ולהישגים מרשימים בתחומי הרפואה, ההנדסה, מדעי הטבע, מדעי החברה והרוח,
כ- 80% מבין בוגרי המכינה מתקבלים ללימודים באוניברסיטה העברית.

המכינה ממוקמת בקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה. עובדה זו מקרבת את הסטודנט פיזית ללימודים אקדמיים, תורמת להרגשת שייכות של הסטודנט למוסד האקדמי ומאפשרת שימוש בשירותי הקמפוס: מחשבים, ספרייה, שירותי אבחון, בריאות, ייעוץ, ספורט וחברות באגודת הסטודנטים.
לסטודנטים מקום מובטח במעונות הסטודנטים.

שמה של המכינה האוניברסיטאית באוניברסיטה העברית בירושלים הולך לפניה הן מבחינת איכות המורים וההוראה והן מבחינת רמת הסטודנטים.

 * הסטודנטים במכינה הינם סטודנטים באוניברסיטה העברית לכל דבר ועניין והם זכאים להשתמש בכל השירותים הניתנים לסטודנטים באוניברסיטה בעברית.

* הסטודנטים במכינה זוכים לטיפול אישי וייעוץ מלווה הניתן להם מזמן ההרשמה עד סיום לימודיהם במכינה.

 

 
תמונה של רחבת פרנק סינטרה

 

מה תקבל במכינה האוניברסיטאית 

 

תעודת מכינה במקום בגרות

תעודת המכינה מחליפה את תעודת הבגרות בקבלה לאוניברסיטה העברית בהעדפה ניכרת ובקבלה למוסדות להשכלה גבוהה נוספים.

קבלה ישירה ומועדפת

למסיימי המכינה האוניברסיטאית קיים ערוץ המאפשר קבלה ישירה ומועדפת למספר ניכר של חוגים באוניברסיטה העברית, חלקם ללא קשר לציון הפסיכומטרי.

 

לחץ כאן לבדיקת סיכויי קבלה לאוניברסיטה על סמך תעודת מכינה

 

מעמד סטודנט

תלמידי המכינה מקבלים תעודת סטודנט ונחשבים לסטודנטים של האוניברסיטה העברית לכל דבר ועניין.

 

הכנה מעולה להשתלבות באוניברסיטה

הלימודים במכינה יקלו על השתלבותך בלימודי התואר הראשון וישפרו את סיכויי ההצלחה שלך. בשונה משיפור בגרויות, לימודיך במכינה ישפרו מאוד את כישורי הלמידה שלך ויחשפו אותך לצורות החשיבה והלמידה המותאמות לאקדמיה.

 

התחלת לימודים מיד בסיום המכינה

האוניברסיטה העברית מחכה לתלמידי המכינה ומתחייבת לשמור לך מקום בכל אחד מהחוגים, כולל המבוקשים ביותר, כך שיתאפשר לך להתחיל ללמוד מיד בסיום המכינה מבלי לחכות שנה נוספת.

 

סיוע ומלגות

מלגות שכר לימוד ודמי קיום יוענקו לתלמידים שיימצאו זכאים בהתאם למצבם הכלכלי.
בנוסף, לזכאים תינתן מילגה לקורס פסיכומטרי המתקיים במכינה. 

 

פטור מקורסים בתואר הראשון

בוגרי המכינה שיתקבלו לאוניברסיטה יהיו זכאים לפטור ממגוון קורסים. פרטים על הקורסים שלגביהם יינתן פטור ניתן למצוא בשנתון המכינה.
יש להתעדכן בחוגים.

לחץ כאן לשנתון המכינה

 

לימודים במקום הטוב ביותר בארץ

הלימודים במכינה מהווים שער כניסה לאוניברסיטה העברית.
הלימודים באוניברסיטה העברית  יעניקו לך יתרון עצום בהשתלבות בשוק העבודה. 
 
 
 

בוגרים מספרים

 

בוגרי המכינה האוניברסיטאית של האוניברסיטה העברית מספרים

 

עדי, רפואה:

"הלימודים במכינה אפשרו לי להתקבל ללימודי התואר שרציתי, ובנוסף הכינו אותי ללימודיי באקדמיה.

קושי החומר הנלמד בקורסים מסויימים, דרכי החשיבה השונות מבבית הספר והעומס- עזרו לי הן בהכנה לאקדמיה, והן בשיפור הציון בבחינה הפסיכומטרית. לכל אלו מצטרפת גם מעטפת של תמיכה והכוונה אותה קיבלתי במהלך לימודיי, ועזרה לי להגיע ליעדים הלימודיים שלי.   "

ירדן, משפטים:

"שנת המכינה, הייתה מדהימה בעיניי. זכיתי במרצים מקצועיים, אכפתיים וקשובים, ובצוות חם ותומך. אין לי מילים לתאר את גודל החוויה שעברתי במכינה, את רמת המוכנות ללימודים אקדמיים שאיתה הגעתי לתואר וכמה למדתי על עצמי ועל יכולותיי בשנה הזו. אני ממליצה בחום! "

נטע, משפטים:

את לימודי התחלתי כבר בקורס הקיץ (מסלול חסרי בגרות) שאפשר לי, כמשוחרר טרי, "נחיתה רכה" באוניברסיטה ועזר ברכישת הרגלי למידה נכונים. כתלמיד במכינה, לצד החומר המעשי שנלמד, למדתי על החיים בסביבה האוניברסיטאית בדגש על למידה למבחנים, הגשת עבודות והתמודדות עם לחץ והישגיות.  למדתי גם המון על החיים הסטודנטיאליים בירושלים בכלל ובאוניברסיטה העברית בפרט. לגבי השפעת הלימודים במכינה על המשך הלימודים, מעבר לקבלה לאוניברסיטה ולכלים הלימודיים שמאד עוזרים, בחירתי ללמוד במסלול דו חוגי, בפקולטה למשפטים ובתכנית "אמירים", היא פועל יוצא של חוויות המכינה על תחומי הלימוד המגוונים בה.  נכון, קשה ללמוד כשעננת 'הממוצע הרצוי' מרחפת מעליך, אבל חלקם הארי של תלמידי המכינה יעידו שהמאמץ (וזו בהחלט שנה מאתגרת) נושא פירות. נכון, מבאס שכנראה השנה הזו לא מתמקדת באופן ישיר בתחום אותו תלמדו בהמשך ועדין יש פירות לשנה הזו ולהשקעה שהיא דורשת.

מאיר, משפטים ומינהל עסקים:

יותר מהכל, המכינה לימדה אותי איך ללמוד. בזכות המכינה הצלחתי להתקבל לאוניברסיטה בתנאים מועדפים. המכינה הקנתה לי כלים ומיומנויות שבזכותם אני מצליח בתואר. השנה העמוסה הזאת הייתה מלווה במורים מעולים ובהיכרות של  חברים לחיים ואת אישתי, ולמרות הקושי תמיד היה כיף. את התיכון לא הצלחתי לסיים, אך בזכות המכינה הצלחתי להגיע למקום שאף אחד מסביבי לא חלם. לכל המתלבטים, אם אתם באמת רוצים לצלוח את החלום שלכם ואתם מוכנים להשקיע, המכינה זה המקום שלכם.

עדינה, רוקחות:

הגעתי למכינה האוניברסיטאית של האוניברסיטה העברית עם רצון להתקבל לתואר מכובד, אך היה לי ידע מועט בלבד. נתקלתי בצוות שעושה הכול על מנת לקדם את התלמידים:
החל במורים טובים המעבירים את החומר בצורה ברורה, מקצועית ברמה גבוהה ויסודית. עוקבים אחר התקדמות התלמידים בלימודים ומקנים לו דרכי לימוד ואימוץ הרגלי למידה המתאימים לקידומו.
בנוסף בצוות שדואג רבות גם לבחינה הרגשית של כל תלמיד ולשיפור בטחונו העצמי בלימודים על מנת שיוכל להצליח ולממש את יכולותיו, וכן תורם גם לפן החברתי על מנת ליצור חיי חברה תוססים התורמים לאווירה נעימה והצלחת הלמידה. גם מבחינה פיננסית נכרה דאגה על מנת שתלמידים מכל שכבות החברה יוכלו להצליח.

וכך, למרות שהשנה הזאת הייתה עמוסה בשינון, תרגול ולמידה היא זכורה לי כשנה מלאה בחוויות: חוויות הנאה וחוויות הצלחה.

ואומר את האמת שעד היום החומר שהועבר במכינה ממשיך לקדם אותי בקורסים שונים בתואר.

עידו , בוגר המכינה הקדם-אקדמאית לחסרי-בגרות:

הרבה שואלים אותי כיום מה היה הדבר המשמעותי ביותר שעשיתי עד היום ותמיד בפי אותה התשובה – המכינה לחסרי-בגרות של האוניברסיטה העברית. המכינה לחסרי-בגרות, היא לא  חובה אלא זכות אשר שינתה את חיי. סיימתי את הצבא כאשר מעולם לא ניגשתי לבגרויות. יתרה מכך, סבלתי מקשיי קשב וריכוז שהחמירו והובילו לכך שבגיל צעיר מאוד כבר הספקתי לעבור בין שלל מסגרות שהביאו להרגשתי הקשה ביותר - אולי פשוט אני לא מוצלח? תחושה זו מלווה, כך אני מאמין, רבים מאתנו. אותה תחושה היא זו גם שהקשתה עליי לקבל את ההחלטה להתחיל במכינה. עלו אצלי השאלות: כבר לא הצלחתי בעבר אז למה שאני אצליח עכשיו? איך אני יכול לצמצם את הפער הזה, בין שאר החברים שלמדו כל השנים? לבסוף, הצלחתי ולא רק שצמצמתי את הפער אלא הפכתי אותו ליתרון מבחינתי. אני מדבר מקרב לב, זו התקופה היפה ביותר בחיי. במכינה, לראשונה בחיי האמינו בי ותמכו בי. תמיכה זו מלווה אותי כבר 5 שנים, כאשר בע"ה אני מסיים את התואר השנה בפקולטה למשפטים. המכינה, כשמה, מכינה אותך להצטיינות ולהצלחה בלימודים. אתם תראו זאת בשנה הראשונה – בעוד שאר תלמידי החוג אליו תתקבלו לאחר המכינה יהיו מבוהלים, אתם תזהו את חבריכם מהמכינה מחייכים ומצליחים – ולמעשה תישארו החברים הטובים שלהם במהלך כל התואר. לפעמים ההצלחה נחזית כלא ריאלית, אך האמת היא שהיא יכולה להיות קרובה מתמיד.  כך אני ראיתי את הדברים - מעולם לא חשבתי שאתקבל בכלל לאוניברסיטה העברית (אז עוד חשבתי להשלים בגרות וללמוד במכללה) ועוד לחוג מבוקש (משפטים), אך המכינה היא זו שאפשרה לי למחוק את העבר הלא מוצלח שלי.  בזכות המכינה וההון האנושי המדהים שם, המרצים המוערכים וההנהלה המעולה התקבלתי במסגרת וועדת חריגים ללימודי משפטים ואף סיימתי את שנה ג' כמצטיין דיקן. במבט לאחור אני יכול לומר בפה מלא -  המכינה הופכת את חוסר ההצלחה שחווינו בעבר ליתרון בהווה ובעתיד – שהרי מה יותר מלהיב מאדם שהצליח להתגבר על קשיים והתקבל לאוניברסיטה העברית תוך שנה אחת, בעוד לשאר הדבר לוקח שנים רבות. 

 

יואב , כרגע לקראת סיום תואר ראשון בהיסטוריה ובתכנית ׳אמירים׳ באוניברסיטה העברית:

 

נריץ חמש שנים אחורה, להתחלה.

הגעתי למכינה אחרי שנים שלא למדתי. לא למדתי כי חברים, כי קשה, כי מלחיץ, כי משעמם... בגיל 24 סוף סוף רציתי ללמוד - אבל הייתי צריך להתחיל מהתחלה. הנתונים שלי לא הספיקו כדי להתקבל למכינה, אז נרשמתי למסלול קיץ לחסרי תעודת בגרות (לאלו שממש ממש אין להם בגרות)

ונכנסתי לשנה וחצי של לימודים והשלמת פערים. בהתחלה לא היה ברור אם אתקבל למכינה עצמה, ולמסלול הספציפי שרציתי, וכך הלאה, אתגר רדף אתגר, ולקראת אמצע המכינה כבר היה לי ברור שאני יכול ומתכוון לכוון הכי גבוה, מכוון לתואר ראשון בתכניות המבוקשות והקשות שהאוניברסיטה מציעה

הלימודים במכינה היו קשים והסתיימו בהצלחה רק אחרי השקעה רבה, אבל אני יודע לומר היום שגם בדיעבד לא הייתי בוחר אחרת. מעבר לעובדה שהמכינה איפשרה לי להשלים בשנה וחצי פער שצברתי במשך שנים, חוויית הלמידה החיובית שעברתי בה ציידה אותי בכל מה שהייתי צריך להמשך הדרך באקדמיה: החל מכלים פרקטיים (מיומנויות למידה, משמעת עצמית וכו׳), דרך מעגל חברים קרוב שליווה את המשך התואר שלי ועד הולדת הרצון לדעת עוד, להעמיק ולחשוב, מה שבעצם סימל את המפנה במערכת היחסים שלי ושל לימודים בכלל

מאוחר יותר, כתלמיד בתכנית ׳אמירים׳ התרגשתי שוב ושוב לגלות שלא רק השלמתי פערים, אלא גם הגעתי למצב שאני מרגיש בנוח ובטוח כסטודנט שווה בין שווים, גם בתכנית מצטיינים.

 

מכתב תודה למורות הכימיה מבוגר מכינה תשע"ח:

למורות הכימיה,

האמנם, הסתיימה עוד שנת מכינה עם תלמידים חדשים שהפכו לכימאים מתחילים.

אך כל שנה כזאת ממלאת עולמות שלמים ומכינה אותנו לדרכים כעצמאיים.

אנחנו התלמידים שלך בשנת 2018 רק רוצים לומר תודה:

מירי היקרה-

תודה על הסבלנות, האכפתיות, ההשקעה, המקצועיות והיחס האישי.

אחד מהכישורים הבולטים אצלך הוא היחס האישי והרצון לתת לכל אחד מקום להתבטאות בכיתה – דבר שחיזק אותנו המון.

טינה היקרה-

תודה על התשוקה שלך בהעברת החומר, הסבלנות הרבה שלך ללמד 25 הטרוגניים כמונו, על ההשקעה, המסירות והיחס. השפעת רבות עלינו בחוויית הלימוד שלך ובהבנה המקצועית שלך. אחד מכישורייך הבולטים הוא המסירות והעברת החומר בצורה מעניינת ומסקרנת שתמיד יוצרת טעם של עוד...

מזל היקרה-

אחרונה חביבה, תמיד שמה את כולם לפני, תכונה זו היא בין החזקות שלך ומניבות המון ביטחון בסביבתך. תודה לך שלמדת, העשרת ובעיקר נתת. אחד הכישורים הבולטים שלך היא היכולת להעביר חומר במהירות של צ'יטה.

דברים שכדאי לדעת על המכינה האוניברסיטאית

 

האוניברסיטה העברית קמפוס הר הצופים

 

1. אפשר להתקבל לאוניברסיטה גם בלי תעודת בגרות

תעודת הבגרות שלך לא רלוונטית למכינה האוניברסיטאית. אין צורך  להשקיע זמן וכסף בלשפר או להשלים את תעודת הבגרות. 

אנחנו יודעים שמה שעשית בתיכון בכלל לא משקף את היכולות האמיתיות שלך. 

במקום להשקיע זמן וכסף מיותרים בלשפר את הבגרות, עדיף ללמוד במכינה: זו הדרך הטובה והקצרה ביותר להתקבל לאוניברסיטה.

הקבלה לאוניברסיטה העברית עם תעודת מכינה, נעשית בשקלול של: 50% ציון מכינה 50% ציון פסיכומטרי
וזאת לעומת קבלה עם תעודת בגרות - שקלול של: 30% תעודת בגרות ו 70% ציון פסיכומטרי - ברוב החוגים

אז למה לשפר בגרויות כשאפשר לעשות מכינה ולהתקבל לאוניברסיטה העברית בתנאים מועדפים? 

 

 2. פסיכומטרי

במרבית המסלולים שלנו אפשר להתקבל  גם ללא ציון פסיכומטרי.
יתכן שתדרש / תדרשי להיבחן במבחן הפסיכומטרי כדי להתקבל לאוניברסיטה.
הסטטיסיקות שלנו  מראות שיש לא מעט בוגרי מכינה שהגיעו למכינה  האונברסיטאית עם פסיכומטרי  נמוך ו/או ללא פסיכומטרי בכלל, שיפרו את הציון הפסיכומטרי במהלך המכינה ווהתקבלו  לתארים גבוהים  כגון רפואה, משפטים ותחומים מבוקשים אחרים.

הלימודים במכינה האוניברסיטאית עוזרת לך לשפר את ציון הפסיכומטרי שלך.

במטרה לשפר את סיכויי הקבלה לאוניברסיטה מוצע לסטודנטים במכינה קורס הכנה לפסיכומטרי במחיר מוזל.

סטודנטים שיבחרו ללמוד בקורס פסיכומטרי המתקיים במכינה, יקבלו מהקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים החזר בהתאם לאחוז המלגה שנקבעה בוועדת מלגות במכינה.
גובה המלגה נקבע ע"י הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים.

 

3. לבוגרי מכינה יש סיכוי גבוה יותר לסיים בהצלחה את התואר

המחקר שבוצע באוניברסיטה העברית קבע שבוגרי מכינה האוניברסיטאית מגיעים בהצלחה לסוף התואר באחוזים גדולים יותר מסטודנטים באוניברסיטה העברית,
שאינם בוגרי מכינה.

לכאורה, אין בזה שום הגיון. הרי מי שהתקבל לאוניברסיטה העברית ללא מכינה על פניו יש לו נתונים טובים יותר ממי שנכנס למכינה. זאת כיוון שבסגרת הלימודים במכינה הסטודנטים מקבלים כלים שעוזרים מאוד ללימודים במכינה בפרט ובאוניברסיטה בכלל.
בוגרי במכינה כמעט ולא נושרים במהך התואר.

 אז מה מסביר את זה?
הצלחה בחיים דורשת כלים ומיומנויות שלא לומדים בבית הספר וגם לא באוניברסיטה. למשל, איך ללמוד נכון, איך להתמודד עם לחץ, איך להציב לעצמך יעדים ולחתור אליהם.
הלימודים במכינה נותנים לך את הכלים הללו כדי שתצליח גם במכינה וגם באוניברסיטה.

 למעשה, הדבר המרכזי שעושים במכינה האוניברסיטאית זה להוציא מכל סטדנט הרבה יותר ממה שנדמה לו או לה כאפשרי.  הסטודנטים במכינה מגלים את היכולות האמיתיות שלהם וממצים יותר את הפוטנציאל שלהם.

איך עושים את זה?

יועצות המכינה מעניקות ייעוץ והכוונה אישית לכל סטודנט, שיחות אישיות, עזרה עם לקויות למידה, חרדת בחינות, התמודדות עם לחץ, קבלת החלטות, ייעוץ בבחירת חוג לימודים וגם עזרה בעניינים אישיים שאינם קשורים כלל ללימודים.

"חיפשתי מכינה ומצאתי בית" זה משפט שיועצות במכינות קדם אקדמיות שומעות כל הזמן מתלמידי מכינה.

לסיכום, לפני שמתפשרים על מכללה כדאי לבדוק מכינה האוניברסיטאית באוניברסיטה מובילה - האוניברסיטה העברית.

ולמקרה שלא ידעת, לימודים באוניברסיטה העברית מעניקים לך יתרון בולט: מחקרים קובעים שבוגרי אוניברסיטה העברית נהנים מתנאים מועדפים בשוק העבודה.

הידעת? בוגרי מכינה האונברסיטאית זכאים לפטור ממגוון קורסים במהלך התואר

קבעו פגישת ייעוץ אישית עם יועצות המכינה.
הפגישה ניתנת חינם ותסייע לכם לבחור בנתיב המתאים לעתידכם האקדמי והמקצועי.

יונה : 5882441 - 02       yonap@savion.huji.ac.il

שרון: 5882449 - 02       sharonlib@savion.huji.ac.il