שאלות ותשובות

אם אין לי תעודת בגרות, האם אוכל ללמוד במכינה?

ניתן ללמוד במכינה גם ללא בגרות כלל! לשם כך פתחנו תכנית קדם-מכינה. התכנית תתקיים בתש"פ בין התאריכים 27.9.19-16.6.19.
תכנית קדם-המכינה כוללת קורסי בסיס, ומציעה גם קורס ומבחן פסיכומטרי. סיום קדם-המכינה בהצלחה יאפשר להשתלב ולהתחיל במסלולים הרגילים במכינה כבר באוקטובר.
כך, ניתן להגיע תוך שנה מתעודת בגרות חסרה/חלקית הישר ללימודי תואר ראשון באוניברסיטה העברית!

האם יש תנאי קבלה למכינה?

לקבלה למכינה נדרשות לפחות 7 יח"ל בבגרות וציון פסיכומטרי. לכל מסלול נדרש ציון פסיכומטרי שונה (דרישות הסף לכל מסלול ומסלול מפורטות באתר). כאמור, חסרי תעודת בגרות יכולים להתחיל בקדם-מכינה ולהצטרף למכינה.

למה ללמוד במכינה ולא לשפר בגרויות?

במקום להשקיע זמן וכסף מיותרים בשיפור ציוני הבגרות עדיף ללמוד במכינה. המכינה היא הדרך הטובה והקצרה ביותר לשפר את סיכויי הקבלה שלך לאוניברסיטה. המכינה מאפשרת קבלה לאוניברסיטה עם בגרות חלקית או נמוכה, ואפילו ללא תעודת בגרות. תעודת המכינה מחליפה את תעודת הבגרות. תעודת המכינה מאפשרת קבלה לאוניברסיטה בתנאים מועדפים ועם ציון פסיכומטרי נמוך יותר בהשוואה לבגרות בממוצע זהה. בחוגים מסויימים יכולה להיות הפחתה של 120 נקודות בדרישת הקבלה! המכינה מהווה הכנה אקדמית מעולה ללימודי התואר. במהלך השנה תרכשו כלים ומיומנויות אקדמיות חשובות שלא תקבלו במסגרת שיפור בגרויות. בוגרי המכינה מגיעים מוכנים יותר לאוניברסיטה ולכן נושרים פחות ואחוז מסיימי התואר גבוה יותר מסטודנטים, שאינם בוגרי מכינה.

למה דווקא במכינה האוניברסיטאית ולא במכללה למשל?

ידוע שהרמה האקדמית של המכינה באוניברסיטאות ( ובוודאי של האוניברסיטה העברית) גבוהה יותר. לכן, סיכויי הקבלה באוניברסיטה העברית וגם באחרות טובים יותר עבור בוגרי מכינה אוניברסיטאית. מכינה של מכללה מכינה בדרך כלל את הסטודנטים רק לתואר באותו מוסד. מהמכללות וזה בא לידי ביטוי גם בהעדפת בוגרי אוניברסיטאות בשוק העבודה.

האם המכינה מתאימה לבוגרי החינוך החרדי?

לבוגרי החינוך החרדי שאין להם תעודת בגרות, המכינה היא הפתרון האידיאלי לקבלה לאוניברסיטה. ללא תעודת בגרות וללא פסיכומטרי ניתן להתחיל בקיץ בתוכנית הקדם-מכינה, להשלים ידע בסיסי ומבחן פסיכומטרי, ועם אלה להתקבל למכינה. בוגרי החינוך החרדי מוזמנים אלינו.

(לתלמידים מהמגזר החרדי קיימת תוכנית נפרדת בשם מכינת חרדים.)

כמה זמן אורכת המכינה?

המכינה אורכת כ-9 חודשים (בתשפ"א תתחיל ב- 18.10.2020)

איפה מתקיימים הלימודים?

הלימודים מתקיימים בקמפוס הר הצופים בבניין 67 (בובר-רוסו)

האם ניתן לעשות פסיכומטרי במקביל ללימודים במכינה?

ניתן לגשת לפסיכומטרי במהלך המכינה. אנו מציעים למכיניסטים שלנו קורס פסיכומטרי המותאם למערכת הלימודים במכינה ובמחיר מוזל.

האם כדאי לשלב פסיכומטרי בזמן המכינה?

כן! מכיון שקורס הפסיכומטרי מוצע במחיר מוזל ואף מותאם למערכת השעות של הלימודים, רוב הסטודנטים במכינה לומדים ונבחנים במהלך השנה. כך את ציון הפסיכומטרי משתפר וסיכויי הקבלה לאוניברסיטה עולים.

כמו כן, קורסי האנגלית, המתמטיקה והכתיבה האקדמית הנלמדים במכינה תורמים אף הם לשיפור ציון הפסיכומטרי. הסטודנטים במכינה מצליחים לשפר את הציון הפסיכומטרי שלהם יותר מאשר נבחנים עצמאיים.

האם אפשר לקבל מלגה ללימודים במכינה?

קיימים מקורות שונים למלגות שכר לימוד ומלגות קיום. המלגות ניתנות על בסיס סוציו-אקונומי והמכינה עוזרת לפנות ולקבל.
לוחמים זכאים למלגת שכ"ל באופן אוטומטי ללא קשר למצב הכלכלי.

מהם אחוזי ההצלחה של בוגרי המכינה?

גבוהים מאוד. כ-80% ממסיימי המכינה, שנרשמים ללימודים באוניברסיטה העברית אכן מתקבלים ומתחילים את לימודי התואר מיד עם סיום המכינה.

אם אתקבל, האם אקבל פטורים מקורסים שלמדתי במכינה?

סטודנט, שלמד במכינה והתקבל לאחד מהחוגים באוניברסיטה העברית, רשאי להגיש בקשה לפטור מקורס במזכירות הפקולטה שאליה הוא התקבל, בתנאי שהציון שלו בקורס הוא 85 ומעלה, בצירוף סילבוס של הקורס ועותק חתום של תעודת המכינה.

האם אוכל לקבל "פטור" באנגלית?

תכנית הלימודים באנגלית במכינה, מאפשרת לסטודנט לגשת לבחינות רמת אנגלית. הסטודנטים מקבלים ציון על פי תוצאות המבחן וניתן להתקדם ברמה ואף להגיע לרמת "פטור". ה"פטור" מוכר ע"י רוב המוסדות להשכלה גבוהה בארץ.

האם אוכל להגיע לייעוץ אישי גם לאחר שאתקבל למכינה?

כל שלבי המכינה, מההתעניינות הראשונית ועד לסיום הלימודים, הסטודנטים נהנים מליווי אישי צמוד ויעוץ בבחירת הכיוון האקדמי המתאים להם, ללא כל עלות.

האם כתלמיד במכינה אני נחשב כבר כסטודנט באוניברסיטה?

לחלוטין. הסטודנטים במכינה נושאים כרטיס סטודנט והם רשאים לקבל את כל השירותים האוניברסיטאיים, כגון שימוש בספריות, כניסה למרכזי הספורט, זכאות למעונות, הרשמה לאגודת הסטודנטים וכדומה. בנוסף, הם זכאים לכל ההנחות וההטבות שסטודנט באוניברסיטה זכאי להן.

האם אני זכאי למגורים במעונות?

בוודאי! משתתפי המכינה נחשבים סטודנטים וזכאים לגור במעונות הסטודנטים (כמו גם הטבות נוספות כמפורט כאן).