אודות המכינה

 

המכינה האוניברסיטאית של האוניברסיטה העברית, הוקמה ב- 1963 והייתה המכינה הראשונה בארץ.

שמה של המכינה האוניברסיטאית הולך לפניה הן מבחינת איכות המורים וההוראה, הן מבחינת רמת התלמידים, והן  בזכות הטיפול האישי והייעוץ המלווה הניתן להם.

אחוז גבוה מבוגרי המכינה מתקבלים ללימודים במוסדות להשכלה גבוהה  כולל לחוגים סלקטיביים כגון רפואה, רפואת שיניים, משפטים, פסיכולוגיה ומסיימים בהצלחה לימודי תואר ראשון.

לימודים במכינה

במכינה קיימים שישה מסלולים המכינים את הסטודנטים לפקולטות השונות באוניברסיטה.
ההשתלבות במסלולים השונים נקבעת על-פי נתוני הקבלה של הסטודנטים, שאיפותיהם האקדמיות ונטיותיהם האקדמיות. הלימודים נפרסים על פני שנה אקדמית.
לכל מסלול ישנם תנאי קבלה ותנאי סף שעל מועמדי המכינה לעמוד בהם.

מעונות

לסטודנטים במכינה מובטחים מגורים במעונות הסטודנטים במתחם הר הצופים ובכפר הסטודנטים.

ייעוץ אישי

הסטודנטים במכינה מקבלים ייעוץ והכוון לימודי אישי הניתן ע”י יועצות מקצועיות תוך התחשבות והתייחסות ללקויות למידה, חרדת בחינות, התמודדות עם לחץ, קבלת החלטות וייעוץ בבחירת חוג לימודים.

סיוע ומלגות

מלגות שכר לימוד ודמי קיום יוענקו לסטודנטים שיימצאו זכאים בהתאם למצבם הכלכלי.

מלגת שכ"ל - המועצה להשכלה גבוהה מעניקה מלגות שכר לימוד לסטודנטים שהגיעו לגיל 19 עד יום פתיחת הלימודים ושנמצאו זכאים בהתאם למצבם הכלכלי.

מלגת קיום - משרד הביטחון מעניק מלגות קיום לחיילים משוחררים ולבנות ששירתו בשירות לאומי, עפ"י קריטריונים כלכליים.

פסיכומטרי במכינה -  קורס הכנה למבחן הפסיכומטרי – חינם לזכאים

במטרה לשפר את סיכויי הקבלה לאוניברסיטה מוצע ללומדים במכינה קורס הכנה לפסיכומטרי.

סטודנטים שיבחרו ללמוד בקורס פסיכומטרי המתקיים במכינה, יקבלו מהקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים, מלגת קורס הכנה, בהתאם לאחוז המלגה שנקבעה בוועדת מלגות במכינה.

גובה המלגה נקבע ע"י הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים.

ספרייה

ספריית המכינה מאובזרת בעמדות מחשבים אישיים, חדרי דיון לקבוצות למידה, חדרי שקט,   פינות ישיבה ומגוון ספרים וחוברות לימוד רלוונטיים לשנת מכינה.

קבלה לאוניברסיטה

סטודנט, שסיים את לימודיו במכינה, יוכל להתקבל לאוניברסיטה העברית ולמוסדות להשכלה גבוהה נוספים, על פי הישגיו במכינה בשילוב ציון הפסיכומטרי, 
גם ללא חובת זכאות לבגרות  -  תעודת מכינה מחליפה תעודת בגרות.

פטור מקורסים בתואר הראשון

בוגרי המכינה שיתקבלו לאוניברסיטה יהיו זכאים לפטור ממגוון קורסים.

 
 


ביניין המכינה האוניברסיטאית בהר הצופים

מדוע באוניברסיטה העברית?

האוניברסיטה העברית מדורגת במקום הראשון מבין כל המוסדות האקדמיים בישראל על פי כמה מדדי דירוג בינלאומיים - דרוג שנחאי, טיימס ו-QS

תואר מהאוניברסיטה העברית פותח דלתות בשוק העבודה.

לאורך השנים, רבים מבוגרי המכינה הגיעו לתארים מתקדמים ולהישגים מרשימים בתחומי הרפואה, ההנדסה, מדעי הטבע, מדעי החברה והרוח,
כ- 80% מבין בוגרי המכינה מתקבלים ללימודים באוניברסיטה העברית.

המכינה ממוקמת בקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה. עובדה זו מקרבת את הסטודנט פיזית ללימודים אקדמיים, תורמת להרגשת שייכות של הסטודנט למוסד האקדמי ומאפשרת שימוש בשירותי הקמפוס: מחשבים, ספרייה, שירותי אבחון, בריאות, ייעוץ, ספורט וחברות באגודת הסטודנטים.
לסטודנטים מקום מובטח במעונות הסטודנטים.

שמה של המכינה האוניברסיטאית באוניברסיטה העברית בירושלים הולך לפניה הן מבחינת איכות המורים וההוראה והן מבחינת רמת הסטודנטים.

 * הסטודנטים במכינה הינם סטודנטים באוניברסיטה העברית לכל דבר ועניין והם זכאים להשתמש בכל השירותים הניתנים לסטודנטים באוניברסיטה בעברית.

* הסטודנטים במכינה זוכים לטיפול אישי וייעוץ מלווה הניתן להם מזמן ההרשמה עד סיום לימודיהם במכינה.

 

 
תמונה של רחבת פרנק סינטרה

 

מה תקבל במכינה האוניברסיטאית 

 

תעודת מכינה במקום בגרות

תעודת המכינה מחליפה את תעודת הבגרות בקבלה לאוניברסיטה העברית בהעדפה ניכרת ובקבלה למוסדות להשכלה גבוהה נוספים.

קבלה ישירה ומועדפת

למסיימי המכינה האוניברסיטאית קיים ערוץ המאפשר קבלה ישירה ומועדפת למספר ניכר של חוגים באוניברסיטה העברית, חלקם ללא קשר לציון הפסיכומטרי.

 

לחץ כאן לבדיקת סיכויי קבלה לאוניברסיטה על סמך תעודת מכינה

 

מעמד סטודנט

תלמידי המכינה מקבלים תעודת סטודנט ונחשבים לסטודנטים של האוניברסיטה העברית לכל דבר ועניין.

 

הכנה מעולה להשתלבות באוניברסיטה

הלימודים במכינה יקלו על השתלבותך בלימודי התואר הראשון וישפרו את סיכויי ההצלחה שלך. בשונה משיפור בגרויות, לימודיך במכינה ישפרו מאוד את כישורי הלמידה שלך ויחשפו אותך לצורות החשיבה והלמידה המותאמות לאקדמיה.

 

התחלת לימודים מיד בסיום המכינה

האוניברסיטה העברית מחכה לתלמידי המכינה ומתחייבת לשמור לך מקום בכל אחד מהחוגים, כולל המבוקשים ביותר, כך שיתאפשר לך להתחיל ללמוד מיד בסיום המכינה מבלי לחכות שנה נוספת.

 

סיוע ומלגות

מלגות שכר לימוד ודמי קיום יוענקו לתלמידים שיימצאו זכאים בהתאם למצבם הכלכלי.
בנוסף, לזכאים תינתן מילגה לקורס פסיכומטרי המתקיים במכינה. 

 

פטור מקורסים בתואר הראשון

בוגרי המכינה שיתקבלו לאוניברסיטה יהיו זכאים לפטור ממגוון קורסים. פרטים על הקורסים שלגביהם יינתן פטור ניתן למצוא בשנתון המכינה.
יש להתעדכן בחוגים.

לחץ כאן לשנתון המכינה

 

לימודים במקום הטוב ביותר בארץ

הלימודים במכינה מהווים שער כניסה לאוניברסיטה העברית.
הלימודים באוניברסיטה העברית  יעניקו לך יתרון עצום בהשתלבות בשוק העבודה. 
 
 
 

בוגרים מספרים

 

בוגרי המכינה האוניברסיטאית של האוניברסיטה העברית מספרים

קנז ויסקוט, רפואה:

הכל התחיל כי רציתי ללמוד רפואה.
למכינה הגעתי, אחרי ישיבה וצבא, עם ממוצע בגרויות של 92 ואחרי פסיכומטרי.
היועצות הנפלאות כיוונו אותי למסלול המתאים לי ביותר, המורים המעולים הכינו אותנו בצורה המוצלחת ביותר למטרה הגדולה שלנו - לקבל ציון הכי גבוה שיאפשר להתקבל הלאה.
במהלך כל השנה ליוו אותנו מאחורי הקלעים - המנהלת, היועצות, המזכירות השונות וצוות הספריה.
הרגשנו ממש שכל התנאים מכוונים לדבר אחד - שיהיו לנו כל התנאים החיצוניים שצריך כדי שנוכל להתרכז רק בלימודים. ארגנו לנו מלגות, השאילו ספרי לימוד, עזרו בכל העניינים הטכניים, ועוד ועוד.
את המכינה סיימתי עם ממוצע של 108.2, והיום אני לומד רפואה, דבר שלא הייתי יכול לחלום עליו בלי המכינה.

 

גל, הנדסת מחשבים:

הגעתי למכינה מתוך נכונות להשקעה רבה בדרך להגשמת החלום שלי. אני רוצה להודות לכל צוות המכינה שהשקיע בי את אותה ההשקעה בדיוק. הלוואי שבהמשך הדרך אתקל שוב במורים שלוקחים אותי ללב, שחולמים איתי ושרוצים בהצלחתי, כמו שהיו לי במכינה.

 

לייה, רפואת שיניים:

זכיתי במורים שעשו הכל כדי שאצליח, שאבין את החומר הנלמד באופן מעמיק ומהנה, זכיתי ליחס אישי הרבה מעבר למצופה. במכינה קיבלתי כלים וידע שיעזרו לי רבות בלימודי באוניברסיטה. בזכות המכינה אני מרגישה שהדברים אפשריים.

 

דניאל, משפטים ומינהל עסקים:

בהיותי חסר תעודת בגרות התחלתי את לימודי במכינה בתוכנית הקדם מכינה. באמצעות מורים מעולים, חומרים מרתקים וסגל מינהלי מנצח, סיימתי את קדם המכינה והתקבלתי למסלול רוח חברה.
הלימודים במכינה היו קשים אבל טובים, הכי טובים. קיבלנו מרצים מהשורה הראשונה שהאמינו בקבוצה והאמינו בי כפרט. מרצים שהיו זמינים וקשובים שעשו הכל  כדי שנצליח. מורים שהקנו לנו הרגלי למידה אקדמיים ובכך הכינו אותנו בצורה הטובה ביותר ללימודים ביותר באוניברסיטה.

 

אשר, משפטים:

עד לפני שנה הייתי עוד אחד ש "יש לו פוטנציאל אבל הוא לא עושה בו כלום". עד לפני שנה היו לי עשר שנות לימוד ואף לא בגרות אחת. היום אני סטודנט מן המניין למשפטים, בעל הישגים וגאה.
אני רוצה להודות על שנה בה הייתם לי לעזר רב. הסרתם כל מכשול ופחד שהיה לי מהעולם האקדמי. הצלחתם להפוך אותי מאדם שהיה בטוח כי האקדמיה היא אפיזודה חולפת בחייו ועוד אחת מגחמותיו, לאדם המאמין במקומו באוניברסיטה. משוכה אחר משוכה עברתם איתי. כאשר הייתה גבוהה מידי הזזתם לי אותה וכאשר הייתה קשה מידי בעיני עודדתם אותי והראיתם לי כי ביכולתי לעבור אותה.

 

 

 

סקרים אודות הלימודים במכינה

האוניברסיטה בכלל והמכינה בפרט משקיעות משאבים רבים לגיוס תלמידים למכינה. הסקר בחן כיצד תלמידי המכינה שמעו אודותיה. מהתשובות עולה כי חברים ו/או בני משפחה היו המקור הראשון במעלה ואתר האינטרנט של המכינה היה המקור המרכזי השני.

בנוסף, מריכוז וניתוח התשובות, עולה כי הדרך העיקרית להיכרות עם המכינה הינה דרך גופים אוניברסיטאיים. דהיינו, באמצעות הגורמים הבאים: הפקולטה ומזכירות הפקולטה, יועצת הלימודים, ימים פתוחים ובירורים טלפוניים מול האוניברסיטה. דרך נוספת דרכה המשיבים שמעו על המכינה היא דרך מרכזים קהילתיים ומרכזים ציבוריים כגון מרכזי הכוונה לחיילים משוחררים.

המשיבים התבקשו לדרג את מידת שביעות רצונם ממספר היבטים הקשורים למכינה באופן כללי כל ההיבטים זכו לדירוג גבוה, כשיחס המורים בולט לחיוב. כנגד, עומס המטלות ושיעורי הבית זכו לשביעות רצון נמוכה יותר, אך היא אינה חריגה במיוחד ועדיין מציגה ציון טוב בפני עצמו. כמו כן, ראוי להדגיש את מידת שביעות רצונם הגבוהה מהיחס מצד הסגל המנהלי של המכינה. המשיבים התבקשו גם לדרג את מידת שביעות רצונם הכללית מהמכינה, וזו זכתה לציון גבוה, 85. 


שביעות רצון מהמכינה

 

באיזה מידה הנך שבע רצון מהביטים הבאים המכינה

 ציון 

 יחס מצד המורים

89

 רמת הלימודים במכינה

86

 שיטות ואיכות ההוראה

85

 יחס מצד הסגל המנהלי (מזכירויות וכד')

84

 קצב הלימוד

82

 עומס מטלות ושיעורי בית

75

שביעות רצון כללית מהמכינה

85

 

בכדי להעמיק את הבנתנו אודות עמדות המשיבים, הוצגו בפניהם מספר היגדים, והם התבקשו לדרג עד כמה הם מסכימים עימם. הרכיב החברתי בולט לחיוב, כאשר ההיגד שזכה לדירוג הגבוה ביותר נוגע להיווצרות קשרים חבריים בין משתתפי המכינה (ציון 86), והשני לו מאשרר את קיומה של אווירה חברתית חמה וידידותית במסגרת המכינה (ציון 83). גם היגדים שבחנו את המעבר מהמכינה לאוניברסיטה זכו לדירוג גבוה,  אם כי נמוך מהרכיב החברתי. נמצא שהמשיבים מרגישים כי יישמו כלים ו/או ידע שרכשו במכינה במהלך לימודיהם באוניברסיטה (ציון 75), וכי הם מרגישים שהמכינה הכינה אותם לקראת לימודיהם האוניברסיטאיים (ציון 74).

היגדים אודות המכינה

 

באיזה מידה הנך מסכים אם ההיגדים הבאים

 ציון 

 נוצר קשר חברי ביני לבין  סטודנטים אחרים המכינה

86

 האווירה החברתית במכינה הייתה חמה וידידותית

83

 אני מרגיש/ה שיישמתי כלים / ידע שרכשתי במסגרת לימודי במכינה 

75

 אני מרגיש/ה שהמכינה הכינה אותי לקראת הלימודים באוניברסיטה

74

 

המכינה מיועדת בין היתר להכין את תלמידיה לקראת לימודיהם באוניברסיטה. לפיכך, המשיבים נשאלו אודות מספר כלים שנמצאו כבעלי חשיבות להיקלטות 'רכה' באוניברסיטה, המשיבים ציינו לחיוב כי המכינה חיזקה בקרבם את האמונה העצמית שלהם ביכולתם הלימודים, וכן את חיזוק מחויבותם ללימודים אקדמיים.

 

כלים עליהם השפיעה המכינה בחיוב

 

 באיזה מידה המכינה נתנה לך כלים בתחומים הבאים או השפיעה עליהם בחיוב

 ציון 

 כלים לארגון וניהול זמן

85

 חיזוק האמונה ביכולת הלימודית שלי

84

 כלים להתמודד עם לחצים

84

 חיזוק המחויבות שלי ללימודים אקדמיים

78

 חיזוק הקשר שלי עם הקמפוס וחיים הסטודנטיאליים

65

 חיזוק כישוריי החברתיים

54

 

 

שלושה דברים שלא ידעת על המכינה

 דברים שכדאי לדעת על המכינה האוניברסיטאית לפני שנרשמים למכללה

האוניברסיטה העברית קמפוס הר הצופים

 

1.      אפשר להתקבל לאוניברסיטה גם בלי תעודת בגרות

תעודת הבגרות שלך לא רלוונטית למכינה האוניברסיטאית. אין צורך  להשקיע זמן וכסף בלשפר או להשלים את תעודת הבגרות. 

אנחנו יודעים שמה שעשית בתיכון בכלל לא משקף את היכולות האמיתיות שלך. 

במקום להשקיע זמן וכסף מיותרים בלשפר את הבגרות, עדיף ללמוד במכינה: זו הדרך הטובה והקצרה ביותר להתקבל לאוניברסיטה.

הקבלה לאוניברסיטה העברית עם תעודת מכינה, נעשית בשקלול של: 50% ציון מכינה 50% ציון פסיכומטרי
וזאת לעומת קבלה עם תעודת בגרות - שקלול של: 30% תעודת בגרות ו 70% ציון פסיכומטרי - ברוב החוגים

אז למה לשפר בגרויות כשאפשר לעשות מכינה ולהתקבל לאוניברסיטה העברית בתנאים מועדפים? 

 

2.     פסיכומטרי

במרבית המסלולים שלנו אפשר להתקבל  גם ללא ציון פסיכומטרי.
יתכן שתדרש / תדרשי .להיבחן במבחן הפסיכומטרי כדי להתקבל לאוניברסיטה.
הסטטיסיקות שלנו  מראות שיש לא מעט בוגרי מכינה שהגיעו למכינה  האונברסיטאית עם פסיכומטרי  נמוך ו/או ללא פסיכומטרי בכלל, שיפרו את הציון הפסיכומטרי במהלך המכינה ווהתקבלו  לתארים גבוהים  כגון רפואה, משפטים ותחומים מבוקשים אחרים.

הלימודים במכינה האוניברסיטאית עוזרת לך לשפר את ציון הפסיכומטרי שלך.

במטרה לשפר את סיכויי הקבלה לאוניברסיטה מוצע לסטודנטים במכינה קורס הכנה לפסיכומטרי במחיר מוזל.

סטודנטים שיבחרו ללמוד בקורס פסיכומטרי המתקיים במכינה, יקבלו מהקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים החזר בהתאם לאחוז המלגה שנקבעה בוועדת מלגות במכינה.
גובה המלגה נקבע ע"י הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים.

 

3.     לבוגרי מכינה יש סיכוי גבוה יותר לסיים בהצלחה את התואר

המחקר שבוצע באוניברסיטה העברית קבע שבוגרי מכינה האוניברסיטאית מגיעים בהצלחה לסוף התואר באחוזים גדולים יותר מסטודנטים באוניברסיטה העברית,
שאינם בוגרי מכינה.

לכאורה, אין בזה שום הגיון. הרי מי שהתקבל לאוניברסיטה העברית ללא מכינה על פניו יש לו נתונים טובים יותר ממי שנכנס למכינה. זאת כיוון שבסגרת הלימודים במכינה הסטודנטים מקבלים כלים שעוזרים מאוד ללימודים במכינה בפרט ובאוניברסיטה בכלל.
בוגרי במכינה כמעט ולא נושרים במהך התואר.

 אז מה מסביר את זה?
הצלחה בחיים דורשת כלים ומיומנויות שלא לומדים בבית הספר וגם לא באוניברסיטה. למשל, איך ללמוד נכון, איך להתמודד עם לחץ, איך להציב לעצמך יעדים ולחתור אליהם.
הלימודים במכינה נותנים לך את הכלים הללו כדי שתצליח גם במכינה וגם באוניברסיטה.

 למעשה, הדבר המרכזי שעושים במכינה האוניברסיטאית זה להוציא מכל סטדנט הרבה יותר ממה שנדמה לו או לה כאפשרי.  הסטודנטים במכינה מגלים את היכולות האמיתיות שלהם וממצים יותר את הפוטנציאל שלהם.

איך עושים את זה?

יועצות המכינה מעניקות ייעוץ והכוונה אישית לכל סטודנט, שיחות אישיות, עזרה עם לקויות למידה, חרדת בחינות, התמודדות עם לחץ, קבלת החלטות, ייעוץ בבחירת חוג לימודים וגם עזרה בעניינים אישיים שאינם קשורים כלל ללימודים.

"חיפשתי מכינה ומצאתי בית" זה משפט שיועצות במכינות קדם אקדמיות שומעות כל הזמן מתלמידי מכינה.

לסיכום, לפני שמתפשרים על מכללה כדאי לבדוק מכינה האוניברסיטאית באוניברסיטה מובילה - האוניברסיטה העברית.

ולמקרה שלא ידעת, לימודים באוניברסיטה העברית מעניקים לך יתרון בולט: מחקרים קובעים שבוגרי אוניברסיטה העברית נהנים מתנאים מועדפים בשוק העבודה.

הידעת? בוגרי מכינה האונברסיטאית זכאים לפטור ממגוון קורסים במהלך התואר

קבעו פגישת ייעוץ אישית עם יועצות המכינה.
הפגישה ניתנת חינם ותסייע לכם לבחור בנתיב המתאים לעתידכם האקדמי והמקצועי.

יונה : 5882441 - 02       yonap@savion.huji.ac.il

שרון: 5882449 - 02       sharonlib@savion.huji.ac.il